Финский язык. Урок 19. | Финляндия: язык, культура, история
НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОМОЧЬ САЙТУ МАТЕРИАЛЬНО - БЕЗ ВАШЕЙ ПОДДЕРЖКИ ОН СУЩЕСТВОВАТЬ НЕ СМОЖЕТ!

Финский язык. Урок 19.

ПРЕДЫДУЩИЙ УРОК


В этом уроке:

  • Прошедшее время (продолжение)


Продолжаем рассматривать простое прошедшее время в финском языке. Изучим образование отрицательной формы глаголов в прошедшем времени.

Negatiivinen imperfekti – Отрицательный имперфект

Отрицательная форма образуется с использованием отрицательной частицы ei в нужном лице (вы, конечно же, помните, что в финском языке отрицательная частица изменяется по лицам: en, et, ei, emme, ette, eivät) и сильной основы глагола (то есть в ней не происходит k-p-t-чередования), к которой присоединяется окончание – nut/-nyt, –nnut/-nnyt, –nneet/-nneet.

По типам глаголов:

I тип
antaa
(minä)* en antanut (me) emme antaneet
(sinä) et antanut (te) ette antaneet
hän ei antanut he eivät antaneet

* Как мы раньше уже отмечали, местоимения первого и второго лица в финском языке в письменной речи опускаются. Но местоимения 3-го лица hän и he никогда не опускаются.

Hän ei antanut minulle omenaa. Он не дал мне яблоко.

II тип
syödä
(minä)* en syönyt (me) emme syöneet
(sinä) et syönyt (te) ette syöneet
hän ei syönyt he eivät syöneet

Lapset eivät syöneet mitään aamulla. – Дети не ели ничего утром.

В глаголах III типа берется согласная основа глагола (заканчивающаяся на согласную). Начальная согласная окончания совпадает с конечной согласной основы:

III тип
esitellä
(minä)* en esitellyt (me) emme esitelleet
(sinä) et esitellyt (te) ette esitelleet
hän ei esitellyt he eivät esitelleet
  nousta
(minä)* en noussut (me) emme nousseet
(sinä) et noussut (te) ette nousseet
hän ei noussut he eivät nousseet

Emme esitelleet itseämme.Мы не представились.

Для образования отрицательной формы прошедшего времени глаголов IV и V типа отбрасываем окончание -ta / -tä и прибавляем окончание –nnut / –nnyt/ –nneet:

IV тип
kerrata
(minä)* en kerrannut (me) emme kerranneet
(sinä) et kerrannut (te) ette kerranneet
hän ei kerrannut he eivät kerranneet
V tyyppi
valita
(minä)* en valinnut (me) emme valinneet
(sinä) et valinnut (te) ette valinneet
hän ei valinnut he eivät valinneet

Te ette valinneet minua, vaan minä valitsin teidät. – Не вы выбрали меня, а я вас выбрал. (это из Евангелия от Иоанна, кстати)В этом примере местоимения используются, потому что на них падает смысловое ударение, то есть они подчеркиваются.

Аналогично VI тип глаголов.

VI тип
parata
(minä)* en parannut (me) emme paranneet
(sinä) et parannut (te) ette paranneet
hän ei parannut he eivät paranneet

Toinen lehmä ei parannut. – Вторая корова не поправилась.

Если используется вежливая форма обращения Te (Вы), то употребляется глагол в единственном числе:

Ettekö Te, rouva Virtanen muistanut, että…Г-жа Виртанен, неужели Вы забыли, что…

Отрицательная форма прошедшего времени глаголов nähdä и tehdä будет выглядеть следующим образом:

tehdä – tehnyt – tehneet

nähdä – nähnyt – nähneet

En nähnyt häntä eilen. Я не видел его вчера.

Et tehnyt työtäsi kunnolla.Ты не сделал свою работу как следует.

Для глагола tietää наиболее употребимыми являются формы: tiennyt и tienneet.

Koska hän ei tiennyt sen olevan mahdotonta, hän onnistui siinä.Так как он не знал, что это невозможно, то он добился успеха в этом.

Потренируйтесь в образовании отрицательной формы прошедшего времени на примере уточняющих вопросов.

Подробнее про имперфект.


Упражнение 1.

Поставьте вместо пропуска глагол в правильном виде согласно образцу. Упражнение сложное, требует внимательности!

Образец:

– Aila, sinä opiskelit unkaria, ***? 

– Aila, sinä opiskelit unkaria, etkö opiskellutkin? – Айла, ты учила венгерский, разве не так?

– Kyllä opiskelin. – Да, учила.

1. Aila, sinä soudit järvellä, ***?

2. Aila, sinusta oli mukava istua rannalla ja katsella järvelle, ***?

3. Aila, sinä keräsit marjoja pakastimeen, ***?

4. Aila, sinä luit lomalla paljon, ***?

5. Ritva, sinä kävit lomalla Lappeenrannassa, ***?

6. Ritva, sinä tapasit sukulaisiasi ja ystäviäsi, ***?

7. Ritva, Lappeenrannassa oli taidenäyttelyjä, ***?

8. Jukka, sinulla oli itävaltalaisia vieraita, ***?

9. Jukka, he pitivät merestä, ***?

10. Anneli, sinä matkustit taas ulkomaille, ***?

11. Erkki, sinä olit sairaalassa, ***?

12. Antti, sinä pääsit yliopistoon,***?

13. Sini, sinä sait rahaa opiskeluun, ***?

14. Sini, sinusta oli kiva olla torilla, ***?

15. Timo, sinä olit yksin kotona, ***?

16. Timo, sinä laitoit ruokaa, ***?

17. Timo, sinä kävit joskus oluella, ***?

Ответы:

Скрытый текст

1. Aila, sinä soudit järvellä, etkö soutanut?

Kyllä, soudin.

2. Aila, sinusta oli mukava istua rannalla ja katsella järvelle, eikö ollutkin?

Kyllä oli.

3. Aila, sinä keräsit marjoja pakastimeen, etkö kerännytkin?

Kyllä keräsin.

4. Aila, sinä luit lomalla paljon, etkö lukenutkin?

Kyllä luin.

5. Ritva, sinä kävit lomalla Lappeenrannassa, etkö käynytkin?

Kyllä kävin.

6. Ritva, sinä tapasit sukulaisiasi ja ystäviäsi, etkä tavannutkin?

Kyllä tapasin.

7. Ritva, Lappeenrannassa oli taidenäyttelyjä, eikö ollutkin?

Kyllä oli.

8. Jukka, sinulla oli itävaltalaisia vieraita, eikö ollutkin?

Kyllä oli.

9. Jukka, he pitivät merestä, eivätkö pitäneetkin?

Kyllä he pitivät.

10. Anneli, sinä matkustit taas ulkomaille, etkö matkustanutkin?

Kyllä matkustin.

11. Erkki, sinä olit sairaalassa, etkö ollutkin?

Kyllä olin.

12. Antti, sinä pääsit yliopistoon, etkö päässytkin?

Kyllä pääsin.

13. Sini, sinä sait rahaa opiskeluun, etkö saanutkin?

Kyllä sain.

14. Sini, sinusta oli kiva olla torilla, eikö ollutkin?

Kyllä oli.

15. Timo, sinä olit yksin kotona, etkö ollutkin?

Kyllä olin.

16. Timo, sinä laitoit ruokaa, etkä laittanutkin?

Kyllä laitoin

17. Timo, sinä kävit joskus oluella, etkö käynytkin?

Kyllä kävin.


СЛЕДУЮЩИЙ УРОК

Послать ссылку в:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Одноклассники
  • Blogger
  • PDF

Постоянная ссылка на это сообщение: https://www.suomesta.ru/2013/01/06/finskij-yazyk-urok-19/

Добавить комментарий

Ваш адрес электронной почты не будет опубликован.