«

»

Янв 06 2013

Распечатать Запись

Упражнения на императив

Повторение грамматики


Упражнение 1.*

Переведите на финский.

1. Не покупай эту колбасу!

2. Не звони мне так поздно!

3. Не спи так много!

4. Не смотри этот фильм!

5. Не вызывай врача!

6. Не кури эти сигареты!

7. Не покупай дешевые продукты!

8. Не рассказывай об этом Пекке!

9. Не открывай дверь.

10. Не закрывай окно.

Ответы:

Показать

Упражнение 2. *

Сделайтесогласнообразцу:

Minä ostan sanakirjan. -> Osta sanakirja! — Ostakaa sanakirja! — Älä osta sanakirjaa! — Älkää ostako sanakirjaa!

1. Minä otan pallon.

2. Sinä juot kahvia.

3. Sinä otat kupin.

4. Ostan ruusut.

5. Minä pesen auton.

Ответы: 

Показать

Упражнение 3. *

Поставьте предложения в императив согласно образцу.

Образец:

Sinun täytyy lähteä kouluun. ->  Lähde kouluun!

1. Sinun täytyy etsiä työtä

2. Sinun täytyy syödä jotakin

3. Sinun täytyy lähteä jo kotiin

4. Sinun täytyy olla hiljaa

5. Sinun täytyy ratkaista ongelma

6. Sinun täytyy odottaa vielä

7. Sinun täytyy edetä nopeasti

8. Sinun täytyy ymmärtää tämä asia

9. Sinä et saa tavata häntä

10. Sinä et saa valita liian nopeasti

11. Teidän täytyy ostaa ruokaa

12. Teidän täytyy toimia itsenäisesti

13. Teidän täytyy ottaa taksi

14. Teidän täytyy pitää kokous

15. Teidän täytyy käydä meillä

16. Teidän täytyy rohjeta enemmän

17. Teidän täytyy toteuttaa suunnitelma

18. Teidän täytyy keskustella asiasta

19. Ette saa muodostaa isoa ryhmää

20. Ette saa avata radiota

Ответы: 

Показать

Упражнение 4. *

Поставьте глаголы в императив единственного и множественного числа 3-го лица.

Образец:

sanoa -> Sanokoon! Sanokoot! (Пусть он говорит! Пусть они говорят!)

  1. nukkua
  2. ottaa
  3. syödä
  4. opiskella
  5. mennä
  6. nousta
  7. vastata
  8. siivota
  9. valita

Ответы:

Показать

Упражнение 5. **

Поставьте предложение в утвердительный и отрицательный императив третьего лица как в единственном, так и во множественном числе согласно образцу.

Образец:

(Puhua) minulle tällä lailla.

Puhukoon minulle toisella lailla!Пусть он говорит мне таким образом!

Puhukoot minulle toisella lailla! — Пусть они говорят мне таким образом!

Älköön puhuko minulle tällä lailla! — Пусть он не говорит мне таким образом!

Älkööt puhuko minulle tällä lailla! — Пусть они не говорят мне таким образом!


* Не забывайте, что императив (повелительное предложение) в таком форме в устной речи практически не употребляется (да и в письменной практически тоже) — так что это упражнение носит довольно абстрактный характер.


1. (Antaa) hänelle rahaa lainaksi.

2. (Juoda) taas maitoa.

3. (Lukea) tämä salapoliisiromaani.

4. (Jättää) avain kotiin.

Ответы: 

Показать

Упражнение 6. **

 Измените предложения согласно образцу в императив 3-го лица  (форма «tehköön/tehkööt«).

Образец:

Hänen täytyy tulla tänne, jos hän haluaa tavata meidät. -> Tulkoon tänne, jos haluaa tavata meidät.

1.    Hänen täytyy yrittää vielä kerran.

2.    Hänen täytyy käydä kotona katsomassa, miten asiat ovat.

3.    Hänen täytyy suunnitella työt seuraavalla kerralla paremmin.

4.    Heidän täytyy luottaa minuun, jos haluavat saada asiat kuntoon.

5.    Hänen täytyy harkita asiaa, ennen kuin päättää mitään.

6.    Heidän täytyy herätä ajoissa, jos aikovat ehtiä mukaan.

Ответы:

Показать

Образец:

Liisan täytyy viedä koirat ulos. Minä en ehdi. -> Vieköön Liisa koirat ulos. 

7.    Poikien täytyy mennä kauppaan. Minä en ehdi.

8.    Toisten täytyy tehdä työ. Minä en viitsi.

9.    Jonkun muun täytyy tiskata. Minä en halua.

Ответы:

Показать

 Образец:

Hän haluaisi tulla tänne. Onko sinulla mitään sitä vastaan? -> Ei ole. Tulkoon vain.

Ei häiritä häntä. Annetaan hänen nauttia lomastaan. > Nauttikoon lomastaan.

10.    Hän haluaisi mennä ulos.

11.    Hän haluaisi koettaa sinun takkiasi.

12.    He haluaisivat jutella lasten kanssa.

13.    He haluaisivat kerätä marjoja.

14.    Ei sanota hänelle mitään. Annetaan hänen muodostaa mielipiteensä itse.

15.    Ei kerrota hänelle, mikä tämä on. Annetaan hänen ihmetellä vähän aikaa.

16.    Ei auteta häntä vielä. Annetaan hänen kokeilla voimiaan.

17.    Ei pakoteta heitä olemaan yhdessä. Annetaan heidän erota, jos he haluavat.

Ответы: 

Показать

Упражение 7. **

Поставьте предложение в отрицательный императив 3-го лица. Будьте внимательны с числом — единственным или множественным.

Образец:

 — Minkä neuvon antaisit hänelle / heille? — Hänen / heidän ei pitäisi lähteä mihinkään. -> Älköön / älkööt lähtekö mihinkään.

1.    Hänen ei pitäisi kiinnittää asiaan mitään huomiota.

2.    Heidän ei pitäisi enää surra tapahtunutta.

3.    Heidän ei pitäisi aina riidellä.

4.    Hänen ei pitäisi tyytyä tilanteeseen.

5.    Hänen ei pitäisi palata entiseen työhön.

Ответы:

Показать

Упражнение 8. **

Измените предложения согласно образцу.

Образец:

Vie Liisan kirje postiin! -> Vieköön itse kirjeen postiin!

1.    Maksa Liisan lasku!

2.    Korjaa Liisan levysoitin!

3.    Varaa Liisalle pöytä!

4.    Hanki Liisalle tulkki!

5.    Hankkikaa Liisalle parempi työpaikka!

6.    Hae Liisalle iltalehti!

7.    Järjestäkää tyttöjen asia!

8.    Ostakaa tytöille lippu!

9.    Avatkaa tytöille ovi!

10. Pyydä tytöille kesäkurssin ohjelma!

Ответы:

Показать

 

Послать ссылку в:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • LiveJournal
  • Одноклассники
  • Blogger
  • PDF

Постоянная ссылка на это сообщение: http://www.suomesta.ru/2013/01/06/uprazhneniya-na-imperativ/

7 комментариев

Перейти полю для комментария

  1. Светлана

    Не смотри эти фильмы. Älä katsele tätä (ед.ч.партетив.)elokuvaa. Может надо näitä (мн.ч.парт.)

    1. admin

      Я поставил в единственное число, чтобы не усложнять для начинающих. Характерно, что само упражнение взято из одного учебника, в котором и содержится такая досадная ошибка — а я не проверил, доверился. Спасибо за внимательность!

  2. Aleksi

    Аккузативное прямое дополнение при императиве выступает в единственном числе без окончания «-n» — то есть в форме номинативного аккузатива, в том случае, когда дополнение — это конкретные предметы.
    В упражнение 7 везде стоит окончание n.

    1. admin

      Хороший вопрос.
      Финны тем не менее почему-то в этом виде императива используют генетивный аккузатив:

      Rikkauden vaalijat maksakoot laskun ihan itse.
      Tehtäviensä laiminlyöjät maksakoon itse laskun!
      Jos isä kaatuu, poika tehköön työn

    2. admin

      Да, проверил грамматику — все верно, в 3-м лице ед. и мн. чисел дополнение употребляется именно в генетивном аккузативе.

  3. Татьяна

    А как же с глаголом antaa? В грамматике http://www.suomesta.ru/2013/01/07/povelitelnoe-naklonenie/
    Hän

    Antakoon minulle! — Пусть он даст мне!

    согласная основа + -koon/-köön

    Älköön antako! — Пусть он не дает!

    Antakoot minulle! — Пусть они дадут мне!

    Älkööt antako! — Пусть они не дают!

    Почему же тогда здесь в упражнении №5 появляется слабая основа? Älköön annako hänelle rahaa lainaksi! Älkööt annako hänelle rahaa!

    1. admin

      Потому что ошибка была в той книге, откуда взято. Спасибо, что заметили. Это настолько малоупотребительная форма, что никто даже не замечал в течение многого времени.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *